R E D I R E C T I O N E A Z à 3,5%  

   D O N E A Z Ã!   Susţine-ne!     
|  CONTACT  |

Înc-un rând

inc-un_rand• Tii, că ce ușor e să-i impresionezi pe bieții prunci fotbaliști! Ei fug pe tot terenul de fotbal, mai dau și goluri, transpiră de numa’, iar la final, ghici ce primesc ei recompensă, impresionantă, desigur, că așa ne zice Marius în Magazinul din 26 august: cupe, diplome, medalii și chiar și plachete. Evident, dimensiunea i-a impresionat cel mai mult pe copii. Marius, cam cât de mare?

• Și ce, ce dacă-i cu popo, ce, ei n-au voie? Ori poate că nu asta a vrut să scrie Corina în titlu, în Graiul de marțea trecută, când ne anunța că s-a mărit la popolari, taxa, bă, nu arta. Ce să mai zicem, fiecare are loc sub soare, chiar și corectorii de pe la ziare, că-s, că nu-s la Școala Popolară de Artă.

• Și rămânem tot la corectură și tot la Corina și chiar tot la Graiul de marțea trecută, când ne-au năpădit “i-urile”. Întâi în titlu, când ne zice că ăia de la Agricolă își vor primii salariile. Am zis că poate a scăpat-o, că sigur știe cum e cu “i-urile” ăstea. Da’, ce să vezi, mai jos, la câteva rânduri depărtare, iar apare pocinogu’. No, acuma cin’ să fie pocinogarul de serviciu, Corina au corectoru’? Nu știim, da’ chestiia-ii că în doii e ok, în treii e deja înghesuiială.

• Bă, mai bine să nu fii bolnav, decât să trebuiască să ți se acorde medicină de urgență. Hă? Stai, că nu-i bine. Așa scrie în Graiul din 26, da’, totuși, Marius, cum adică acordarea medicinei de urgență, că doar medicina de urgență înseamnă acordarea de îngrijiri medicale pacienţilor, într-un timp foarte scurt sau cât mai scurt de la producerea unui accident. Și-atunci, cum, se acordă acordarea de îngrijiri? Se poate, nu se știe niciodată cine ce-ți acordă.

• Îi bună țuica, zic unii, da’ ce te faci cu borhotu’? Că, nii, cum îl amendă pe un țuicar SeGeAul , că nu etanșă la timp un recipient în care era, ce să vezi, o cantitate de borhot. Augusta, numa’ o cantitate, sau mai încăpea în Magazinul din 27 august? Că putea să fie în recipient nu o cantitate, ci două cantități de borhot, chiar și mai multe. Da’ era de ajuns să fie numa’ borhot. Nu?

• Șut și gol. Ba nu, bară. Naiba știe cine, cum le (di)spune, chiar dacă Marius, ne zice în Magazinul de joia trecută că HC Zalău a dispus cu scorul de 29-28. Adică cum a dispus? Eee, a dispus cu scorul nu știu care, de nu știu cine, asta da. Da’ numa’ așa, dispus în pielea goală, nu merge. Sau merge, că dacă-i gol îi bine.

• Na, că s-au prins ăia de la Sălăjeanul că i-am prins că nu s-au prins că s-au prins greșeli în ziar, că ciu-ciu articole pe site, și nu mai am obiectul muncii. Ei zic că se lucrează. La site.

• Marius, ăla de la Graiul, ne spune că cel mai mare eveniment rock din Sălaj va fi (a fost, că deja a fost) ăla de la broscărie. Bă, nu știu ce să zic, da’ tu ai auzit vreodată de Haggard, care cântă numa’ de vreo 22 de ani? Ai auzit că vine fix la Zalău, fix săptămâna asta? Ce zici, or fi și ăștia, săracii, ceva rockeri? Ori nu? Băă, stai că poate vine DJ ăla, să vezi atunci cel mai tare concert rock. Și dacă vine salam, ăla cu prenume, o să fie rocku’ de pe lume, nu alta.

• Ho cu bulinele negre, că vine bulina albă pentru titlul de nota 10, pe bune, bulină care ajunge la Flavia & Augusta, pentru “Doar o taxă să-ți mai pun!”, din Magazinul din 25 august.



niciun comentariu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *