Constantin Chiriac, directorul Teatrului Național Radu Stanca din Sibiu va susține joi, 31 ianuarie, de la ora 19:30, la Centrul de Cultură și Artă al Județului Sălaj, recitalul de poezie Domnule și Frate Eminescu, în organizarea Asociației PRO Teatru .
Recitalul Domnule şi frate Eminescu este construit ca un dialog între Mihai Eminescu şi Ion Creangă, explorând legătura creatoare şi prietenia unică dintre cei doi mari artiști români. Vor fi prezentate fragmente ale scrisorilor și scrierilor lui Ion Creangă (Amintiri din copilărie) și din versuri ale poeziilor lui Mihai Eminescu (Speranța, Glossă, Trecut-au anii, Revedere, Alei mică, alei dragă, Urât și sărăcie), dar și a unei poezii de Marin Sorescu (Noi, ce îngrozitori de mari) și a unei poezie a lui Anton Pann (Povestea vorbei). Spectacolul este un omagiu adus marelui nostru poet național.
Constantin Chiriac este director general al Teatrului Naţional Radu Stanca Sibiu din anul 2000 și președintele Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu, al treilea cel mai important festival de artele spectacolului din Europa. În perioada 2004 – 2007 a fost vicepreședinte al Asociaţiei Sibiu – Capitală Culturală Europeană 2007, iar din 2010 este membru al comitetului de selecţie şi monitorizare a oraşelor candidate pentru titlul de Capitală Culturală Europeană. A jucat în peste 20 de filme, în circa 50 de spectacole, peste 20 de one man show-uri, susţinând recitaluri în peste 50 de ţări din lumea întreagă. Printre cele mai cunoscute pelicule în care a jucat se numără „Moromeţii“ (regia Stere Gulea), „Croaziera“ (regia Mircea Daneliuc) şi „Undeva în Palilula“ (regia Silviu Purcărete).

niciun comentariu