În intervalul 17 octombrie – 14 noiembrie, persoanele juridice pot aplica pentru finanțare pentru instalarea sistemelor de încălzire care utilizează energie regenerabilă. Sălăjenii vor depune dosarele la sediul Agenției pentru Protecția Mediului Sălaj.
Potrivit Administrației Fondului pentru Mediu (AFM), unitățile administrativ-teritoriale, instituțiile publice și unitățile de cult pot beneficia de finanțare prin AFM pentru a acoperi costul proiectelor pentru instalarea sistemelor care utilizează energie solară și energie geotermală, dar și al sistemelor care folosesc drept combustibil gaz de fermentare a deșeurilor, a nămolurilor din instalațiile de epurare a apelor uzate, biogaz sau centrale termice pe bază de resturi și deșeuri vegetale, agricole, forestiere, silvice.
În cadrul proiectului, se acordă finanțare de maximum 500.000 de lei, pentru unitățile administrativ-teritoriale cu un număr de locuitori mai mic de 3.000, și de cel mult un milion de lei, pentru unitățile administrativ-teritoriale cu un număr de locuitori cuprins între 3.000 și 20.000. Totodată, unitățile administrativ-teritoriale cu un număr de locuitori cuprins între 20.000 și 50.000 pot primi până la două milioane lei finanțare, cele cu un număr de locuitori cuprins între 50.000 și 100.000, de până la trei milioane de lei și, nu în ultimul rând, unitățile administrativ-teritoriale cu un număr de locuitori mai mare de 100.000 ar putea accesa de la Fondul pentru Mediu maximum patru milioane de lei.
O instituție solicitantă poate depune, în cadrul unei sesiuni de finanțare, o singură cerere de finanțare.
Mai multe informații legate de actele necesare pentru dosarul de finanțare șicriteriile de eligibilitate, pot fi găsite accesând link-ul următor:
http://www.finantare.ro/programul-casa-verde-persoane-juridice.html
niciun comentariu