R E D I R E C T I O N E A Z à 3,5%  

   D O N E A Z Ã!   Susţine-ne!     
|  CONTACT  |

La Ip au fost comemorate cele 157 de victime ale atrocității comise de hortyști în 1940

Victimele masacrului ce a avut loc în noaptea de 13 spre 14 septembrie 1940, în localitatea Ip, la 4 zile după masacrul de la Treznea au fost comemorate astăzi.La manifestări au luat parte reprezentanți ai autorităților locale și județene, precum și localnici.

În acest context au fost oficiate slujbe de pomenire de către preoții ortodocși și greco- catolici, au fost depuse coroane și jerbe de flori la Monumentul Eroilor și Mormântul Martirilor și au fost rostite alocuțiuni de către subprefectul Vegh Alexandru și primarul comunei Ip, Márkus László. În cadrul aceluiași eveniment elevii Școlii Gimnaziale din Ip și Cosniciu de Sus au susținut un program artistic, iar Alice Ghile a interpretat, la fel ca și la Treznea, un cântec legat de cele două evenimente tragice. La final a avut loc defilarea gărzii de onoare. Celor prezenți le-a fost prezentată publicația „Eroii sălăjeni și faptele lor”,  care este un supliment al revistei „Caiete Silvane”. Realizat de Centrul de Cultură și Artă al Județului Sălaj în parteneriat cu Instituția Prefectului Județului Sălaj, suplimentul respectiv conține texte semnate de câștigătorii celei de-a 8-a ediții a concursului omonim.

Ip este una din localitățile Transilvaniei de Nord în care, în luna septembrie 1940, la câteva zile după Dictatul de la Viena, trupele hortyste au comis atrocități, ucigând 157 de români, de la copii de nici doi ani la bătrâni de peste 80 de ani. Un masacru similar a fost înfăptuit în 9 septembrie, când 87 de români și șase evrei au fost uciși de hortyști, la Treznea.

Sursa foto: Eugen Ivuț



niciun comentariu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *