Desfășurat în perioada 30 mai – 1 iunie 2015, sub egida Ministerului Educației și Cercetării Științifice Științifice și a Inspectoratului Școlar al Județului Sălaj, concursul a fost o reușită atât prin numărul mare de participanți, cât și prin calitatea acestuia, dovadă fiind numărul mare de premii acordate.
Regulamentul concursului, organizat de Primăria și Clubul Copiilor din Șimleu Silvanie, în colaborare cu Centrul de Cultură și Artă Sălaj, Asociația Culturală ”La Fântâna Dorului” Șimleu Silvaniei, Asociația de Tineret Silvatin și Asociația Țara Silvaniei, a cuprins criterii de evaluare atât a calităților interpretative la cele două secțiuni – vocal și instrumental, cât și respectarea cu acuratețe a portului popular românesc. Concursul s-a desfășurat pe trei categorii de vârstă: 12-15 ani, 16-19 ani, 20-25 ani.
Juriul alcătuit din personalități recunoscute în domeniu, și având ca președinte pe Eugenia Florea, etnomuzicolog, realizator de emisiuni folclorice la radio-tv București. a acordat Marele premiu tânărului instrumentist Toroc Ionuț Gheorghe, din Satu Mare.
S-au acordat următoarele premii: patru premii I, cinci premii II, cinci premii III și două premii speciale.
Din Sălaj au fost premiați Alex Teofil Chira – premiul I la secțiunea instrumental, Georgiana Supuran și Mihaela Rad – premiul II la secțiunea vocal, Iancău Gabriel Cătălin- premiul II la secțiunea instrumental, Marinescu Georgiana – premiul III la secțiunea vocal, Blaga Vlad – mențiune la secțiunea instrumental.
Concurenții și invitații în recital au fost acompaniați de către orchestra Dor Silvan- dirijor profesor Titus Câmpean.
Organizatorii transmit mulțumiri tuturor celor care au sprijinit buna desfășurare a concursului, în special președintelui filialei Cultul Eroilor ”Regina Maria” Șimleu Silvaniei – Vasile Pascu, președintelui Casei de Ajutor Reciproc al Pensionarilor Șimleu Silvaniei – Ioan Moș, precum și fam. Paul Maghiar din Șimleu Silvaniei.
niciun comentariu