Poliția Sălaj atrage atenţia tuturor internauților cu privire la unele mesaje venite “din partea Poliţiei Române”, întrucât tot mai mulţi primesc pe calculator astfel de texte, simultan cu blocarea calculatorului. Deblocarea acestuia este condiţionată de introducerea, într-un câmp pe monitor, a codului unei cartele valorice de tip “pay safe card”.
Oamenii legii atrag atenția că această acţiune nu aparține Poliţiei Române, iar mesajul respectiv nu vine din partea lor, ci este rezultatul infectării cu un virus, mai exact “Trojan.Ransom.IcePol”
Ca modalitate de înlăturare a efectelor acestui virus, poliţiştii recomandă deconectarea calculatorului infectat de la internet şi repornirea acestuia. De pe un calculator neinfectat să fie descărcată aplicaţia de devirusare de la următorul link:www.bitdefender.com/VIRUS-1000659-en-Trojan-Ransom-IcePol.html, urmând apoi ca aplicaţia descărcată să fie instalată pe calculatorul virusat.
De asemenea, poliţiştii spun că nu trebuie, sub nicio formă, să se cumpere cartele “pay safe” şi nu trebuie dat curs mesajului prin care se cere introducerea codului acestei cartele.
niciun comentariu