Unul din evenimentele culturale mult aşteptate de zălăuani, în luna noiembrie, este revenirea pe scenă a actorilor Teatrului „Regina Maria” din Oradea, de data aceasta cu
piesa „Zbor deasupra unui cuib de cuci”. Piesa va fi jucată pe scena Casei de Cultură a Sindicatelor, miercuri, 27 noiembrie, în organizarea Primăriei Municipiului Zalău și Casei Municipale de Cultură Zalău. Având în vedere succesul repurtat, luna trecută, cu piesa “La „Iunion“, Birjar!”, biletele s-au vândut ca pâinea caldă.
Noul spectacol aduce în faţa sălăjenilor un roman celebru, „Zbor deasupra unui cuib de cuci”, publicat în 1962 de Ken Kesey şi adaptat pentru scenă de Dale Wasserman.
Romanul a fost transformat şi într-un film de succes apărut în 1975, cu Jack Nicholson în rolul principal, care a primit cinci premii Oscar.
Randle Patrick McMurphy, un criminal recidivist ce are de ispăşit o pedeapsă scurtă în închisoare, este transferat într-un spital de boli mintale, pentru a fi testat, sperând astfel să evite închisoarea şi să-şi petreacă restul pedepsei într-un mediu mult mai prietenos. Este cunoscut ca un tip cu multe antecedente şi certuri cu oamenii legii, însă nu dă niciun semn de vreo boală mintală.
Regia artistică este semnată de Marius Oltean, iar scenografia de Oana Cernea.
Din distribuţie fac parte actorii: Richard Balint, Ioana Dragoş Gajdo, Ciprian Ciuciu, Petre Ghimbăşan, Pavel Sîrghi, Sebastian Lupu, Ion Abrudan, Ion Ruscuţ, Eugen Ţugulea, Anca Sigmirean, Alina Leonte, Mihaela Gherdan, Sorin Ionescu, George Voinese, Andrian Locovei şi Alexandru Rusu.
Biletele se mai pot procura, încă, de la Casa Municipală de Cultură Zalău, la preţul de 10 lei.
niciun comentariu