În cadrul unui proiect de parteneriat din domeniul protecției mediului, un grup de elevi din Pericei și din Vârșolț, însoțiți de cadrele didactice implicate în proiect au participat la o acțiune de ecologizare a malului barajului Vârșolț, la sfârșitul săptămânii trecute, ghidați de motto-ul: ,,În jurul nostru vrem bucurii, Nu vrem gunoaie și murdării!”.
„Frazeologismul «a avea cei șapte ani de acasă» nu necesită nicio explicație detaliată. Cu toții știm că atitudinile și comportamentele noastre față de tot ce ne înconjoară încep a se forma de la cea mai fragedă vârstă. Inițial părinții, apoi profesorii încearcă să ne familiarizeze cu diferite norme și valori morale. Iscusința lor de a transmite acest mesaj determină gradul nostru de receptivitate și tendința de a cunoaște lumea. Nu în zadar, filosofii antici afirmau că toate relele provin din ignoranță. În acest context, ecologiștii susțin că unul dintre principalii factori care contribuie la degradarea mediului, cu părere de rău, este nivelul slab de cultură ecologică a populației sau, exprimându-ne mai dur, lipsa celor șapte ani de acasă”, transmit cadrele didactice implicate în proiect.
Acțiunea de ecologizare va fi urmată, în perioada următoare, de alte activități care au scopul de a cultiva grija pentru mediul înconjurător:
– „SOS- Natura ne cheamă în ajutor”- realizarea unei expoziții de desene, postere, fotografii, obiecte decorative;
– „Un elev, o floare, o raza de soare!” – creare și distribuire de mesaje cu caracter ecologist;
-„ABC-ul Ecologic” – lecții interactive cu rol de însușire a noțiunilor elementare;
– „Să descoperim tainele naturii”- excursii în natură;
– Cofecționarea și distribuirea de felicitări și obiecte decorative ecologice;
– Elaborare de materiale educative și prezentări video pe teme ecologice.
Printre obiectivele proiectului regăsim formarea și dezvoltarea unor abilități de relaționare, de comunicare, abilități participative, critice, creative, ca bază a atitudinilor pro-ecologiste definite în termeni de implicare afectivă. Totodată, se dorește formarea unei conștiințe ecologiste și crearea unui curent de opinie favorabil măsurilor de protecție a mediului, care să asigure dezvoltarea durabilă a societății, având în vedere că elevii sunt beneficiarii de mâine ai mediului sănătos pe care și-l vor crea azi.
Cadrele didactice și personalul implicat în proiect sunt: prof. Jozsa Marcela, prof. Maria Borz, prof.Dani Ildiko, prof. Anca Sabău, prof. Vereș Arpad, dir. Irina Deneș, prof. Egri Eva și secretar Teodora Crina Sfăt.


niciun comentariu