Acest demers a avut loc în cadrul unei vizite pe care jurnalistul clujean Ion Novăcescu, inițiatorul unui concert cu strângere de fonduri pentru Casa lui Iuliu Maniu, a făcut-o duminică, 6 noiembrie, la Bădăcin. Scopul vizitei a fost acela de a dona suma strânsă în urma evenimentului cultural desfășurat în data de 20 octombrie, la Casa de Cultură a Studenților, din Cluj-Napoca, unde a fost susținut un recital rock și o conferinţă a pr. conf. univ. dr. Constantin Necula.
Aflat la Bădăcin, Ion Novăcescu, însoțit de membrii familiei, a vizitat Casa lui Iuliu Maniu, mormintele familiei Maniu, dar și biserica greco-catolică din localitate, iar la final, în prezența parohului Cristian Borz, s-a semnat un contract de sponsorizare care atestă contribuția la Campania publică „Salvați istoria națională, Salvați Casa lui Iuliu Maniu”.
„Am fost astăzi (n.r. duminică, 6 noiembrie) la Bădăcin, în pelerinaj la „Casa care plânge” pe Dealul Țarinii. Ne-am dus cu bucurie și încredere că n-o să o mai vedem multă vreme rănită și îngenuncheată. I-am dăruit spiritului Sfinxului din prinosul sensului și muncii noastre. Și credem că l-am întărit în puteri și pe vindecătorul și ziditorul ei – părintele paroh. Este o mare onoare pentru noi, truditorii de la Fabrica de Lideri și Berăria Culturală, că am putut contribui la efortul titanic și perseverent de salvare a unui Semn material al istoriei și identității noastre naționale.Astăzi, am semnat simbolic pe prispa „Casei Memoriale a lui Iuliu Maniu”, alături de părintele Cristian Borz, contractul de sponsorizare prin care Fundația Armonia dăruiește 11.000 de lei pentru finanțarea lucrărilor. […] Vrem să-i mulțumim părintelui Constantin Necula și vouă, celor care ați dăruit sufletului ce-i al sufletului”, precizează într-o postare pe pagina personală, jurnalistul Ion Novăcescu.
Reamintim că sala Casei de Cultură a Studenților a fost plină de clujeni care, prin prezența lor la concert, și-au făcut datoria morală față de marele nostru înaintaș, Iuliu Maniu. Așa cum anunța jurnalistul Ion Novăcescu, după ce au fost acoperite costurile de organizare, suma care a rămas a fost donată pentru continuarea lucrărilor la Casa Memorială „Iuliu Maniu”.
În jurul lui Iuliu Maniu se creează comuniune
Nu e puțin lucru să constatăm că cele două biserici sunt solidare și au un crez comun, acela că Iuliu Maniu a fost un simbol al românismului. Cu toate că Iuliu Maniu și-a asumat și a urmat învățăturile cultului greco-catolic, el nu a făcut diferențe legate de opțiunile religioase ale celor din jur. Ba mai mult, Iuliu Maniu a avut un spirit ecumenic, militând pentru unitatea tuturor creștinilor, lucru care e susținut și de faptul că atunci când se afla la București, și timpul îi permitea, frecventa două biserici: una greco-catolică și alta ortodoxă. Acest model de comuniune este urmat azi de cei care se implică în campania de strângere de fonduri pentru reabilitarea Casei Memoriale „Iuliu Maniu”, deopotrivă catolici, ortodocși ori alte confesiuni. Până în acest moment am înregistrat două astfel de contribuții directe a unor membri ai comunității ortodoxe. Prima, în ordine cronologică, a fost în urma acestui concert caritabil la care a participat un reprezentant al bisericii ortodoxe, pr. Constantin Necula. Cea de-a doua implicare directă a venit recent din partea Bisericii Ortodoxe nr. 1 din Șimleu Silvaniei. „Mă bucur să văd că există solidaritate între cele două biserici și că depășim niște bariere care păreau greu de depășit. În fond, Iuliu Maniu este un simbol al tuturor românilor”, a transmis parohul Cristian Borz.
Cei care înțeleg sensul acestei campanii și doresc să contribuie la reabilitarea Casei Memoriale „Iuliu Maniu” din Bădăcin, le reamintim conturile în care se pot face donații:
Lei: RO22 RZBR 0000 0600 0208 5400
Euro: RO18 RZBR 0000 0600 0289 9205
Dolari: RO11 RZBR 0000 0600 1092 7730
Cont PayPal: salvaticasamaniu@yahoo.com
deschise la Raiffeisen Bank, Agenţia Şimleu Silvaniei, jud. Sălaj.
Întreaga activitate legată de evoluția campaniei poate fi urmărită pe pagina de Facebook:https://www.facebook.com/SalvatiCasaMemorialaIuliuManiu/?fref=ts




niciun comentariu